Granit oyması, gabbro, seramik granit, dolerit ve heykel, mezar taşları üretiminde kullanılan diğer taş çeşitleri oyması gibi de oldukça istenen bir faaliyet konusudur. Amma böyle bir ürünlerin seri üretimine başlamanız için taş oyma el aletleri, sanatkar ve oyma uzmanı becerileri sizin için gerekli değil. En ehliyetli bir oyma ustası, heykelin yüksek yapılma hızı ve düşük maliyetini sağlayamaz çünkü el çalışması çok zaman ve güç alır.

Yani, seramik granit, gabbro, granit ve diğer taş çeşitlerine oyma yapmasını perspektif ve karlı bir işi olarak düşünüyorsanız, bilgisayar kumandalı ekipmanı almadan başarmayacaksınız.

 

Taş oyması için ekipman ve aletler

Dolerit, gabbro, granit ve diğer taş çeşitlerine sanayi kapsamında oyma yapmak istiyorsanız aşağıdaki ekipman size gerekli olacak:

  • Belli tipli Mirtels taş oyma makinası;
  • Görüntüyü okuyup hatıraya kaydedecek tarayıcı (seçenek);
  • Bilgisayar/ dizüstü bilgisayar;
  • Heykel veya mezar taşları yarı mamulleri.

Çoğunda görüntüler düz, önce cilalanmış yüzeylere yapılır. Oymaya başlamak için tarama edilmiş veya rötüş edilmiş foto veya yazının mevcut olması şart. Sizde hazırlanmış görüntü varsa oymaya başlayabilirsiniz

 

Granit oyma makinaları çeşitleri

Doğal taşlar olan granit, çeşitli gabbro (Çin, Brezilya, Ukrayna, Karelya), dolerit, bazalt ve diğer çeşitlerinin de çeşitli makinalarda oyulması mümkün.
Mirtels şirketi, granit ve sertliği daha az taş çeşitlerine oyma yapan makinaların açağıdaki tiplerini sunmakta:

Her birinde belli avantaj ve dizavantajlar var.

Lazer oyma makinasının verimliliği en yüksek ve hızı da en yüksektir. Bununla birlikte, lazer ışını yardımıyla yani temas olmadan yapılan oymanın en iyi kalitesini sağlar.

Mirtels L60120 lazer oyma makinasıMirtels T5060 darbeli oyma makinası

 

Mirtels makinası kullanımıyla yarım tonları olan portrelerin oyma kalitesi en yüksek düzeyde olabilir. Mirtels oyma makinaları bu yüksek oyma kalitesi ve hızı (1000 mm/s’ye kadar), büyük potansiyeli ve uzun süreli garanti.

Hem darbeli oyma hem lazer makinasının avantajlarından yararlanmak istiyorsanız en iyi biz çözüm kombine lazer darbeli taş oyma makinasını satın almak, o hem lazer hem darbeli başı ile oyma yapabilir. Bu makinaların üç modeli var: Mirtels LT5060, çalışma alanı 500 * 600 mm, LT60120 modeli, çalışma alanı 600 * 1200 mm ve LT90170 modeli, çalışma alanı 900 * 1700 mm. Makinayı satın aldığınızda oyma teknolojisini (lazer veya darbeli) ve çalışma alanı boyutlarını tespit etmeniz gerekir.