Heykerllerin granit ve diğer malzemelerden yapımı oldukça talepte bulunun bir iş. İnsanlar her zaman doğarlar ve vefat ederler ve yakınları vefat edenlerin hatırasını anmak istiyorlar, bununla ilgili olarak heykeller yapılıp mezara tespit edilirler. Bu tür törensel ürünler için siparişlerin sayısı büyük olduğu için granit heykel ve mezar taşlarının yarı mamuller üzerine oyma yapma yoluyla üretimi oldukça karlı fir faaliyettir.

Heykel üretimiyle uğraşan oyma imalathanesi açılması gereken ne? Azıcık - bu tür işlerle uğraşmak isteğiniz ve büyük olmayan start-up sermayesi.Heykellerin üretimi: bina ve ekipman seçimi

Heykel ve mezar taşları oymanız için ilk önce imalathaneyi almanız veya kiralamanız gerekecek. Bu amaç için alanı büyük olmayan ve birinci katta bulunan (bu husus hazır ürünlerin yüklemesi ve taşıması, ek yardımcı olmadan kolaylaştıracak) bir imalathane yeterli.

Sonraki bir etap - ödevlerinize en uygun olan heykel oyma makinasını satın almanız gerek. Bunun için yalnız heykel ve mezar taşları oyma işlerini yürüten aygıt olan makinanın fiyatına değil bunun işletim özelliklerine dikkat vermeniz geerkecek. Bunlar çalışma alanı ölçüleri, çalışma hızı, garanti süresi ve ekipmanın olanaklarını ifade eden diğer teknik göstergeler.

Taş oyması için üç çeşit makina var: darbeli oyma, lazer oyma ve biri lazer biri darbeli iki kafalı kombine makinalar. Bu makinaların çeşitlerinin tamamı Mirtels şirketince üretilir ve katalogumuzun sayfalarında yer alır.
Lazer oyma makinasının verimliliği en yüksek, bu da oyma kalitesi ve lazer ışını ile temassız etki vermesi avantajlarına sahip. Lazer taş oyma makinasının diğer avantajları:

  • Sarf malzemelerinin olmaması;
  • Yüksek oyma hızı;
  • Çözünürlüğü 1000 Dpi’ye kadar (yani görüntülerin çok yüksek kalitesi);
  • Bağımsız çalışma;
  • Geniş kullanım alanı (oyma plastik, ahşap, cam ve diğer malzemelere yapılır).

Heykel ve mezar taşları oyması için lazer makinalarından ideal bir çözüm, Mirtels markalı L serili lazer oyma makinası. Mirtels makinası ile çalışılırken yarı tonları olan portrelerin en yüksek oyma kalitesine varılması mümkün. Mirtels oyma makinası, oyma yüksek kalitesi ve hızı (1000 mm/s’ye kadar), uzun süreli garanti ve büyük potansiyel.

Darbeli oyma makinası ve lazer oyma makinasının avantajlarını birleştirmek istiyorsanız lazer darbeli taş oyma makinasını satın almanız bunun çözümü olacak. Bu tip makina hem lazer hem darbeli kafası ile çalışabilir. Böyle makinaların üç modeli üretilir: çalışma alanı 500 * 600 mm olan Mirtels LT5060, çalışma alanı 600 * 1200 mm olan Mirtels LT60120, çalışma alanı 900 * 1700 mm olan Mirtels LT90170.

Sunduğumuz Mirtels makinalarıyla taş oyma işleri yapmanız için grafik editörleri pek çok bilmeniz gerekmediğini de hatırlamanız gerek. Photoshop programında kaynak görüntünün kolay işlemesi ve rötüş etmesini öğrenmeniz veya rötüş hizmetlerini üçüncü şahıslardan sipariş etmeniz gerekecek.

Düşünülmesi gereken bir daha etap, mezar taşları ve heykeller için yarı mamulleri satın almanız. Vefat edenlerin akrabalarının mali durumu farklı olduğu için heykellerin genelde üretildiği farklı taş çeşitleri teslim imkanlarını öngörmelisiniz ve ilgili anlaşmaları akdetmelisiniz.Heykel üretimi maliyeti: nasıl hesaplanır?

Her bir iş alanı nda bahsederek (mezar taşları üretimi dahiliyle) ve belli bir iş planını teklif ederek sonut rakamları bilmesi çok önemli. Bunu iyice anlayarak biz mezar taşı ve heykel üretimi maliyetini değerlendirmenizi teklif ederiz. Maliyeti, yarı mamul alması, oyma bedeli, oyma makinası operatörü maaşı, imalathane kira bedeli ve ekipman amortismanından ibaret.

İmalathane kira bedeli, makina operatörü maaş gibi birkaç etken, mezar taşı ve heykel üretimiyle uğraşmaya planladığınız bölge özelliklerine doğrudan bağlı. Amma ekipman birimi amortismanı dahiliyle 20 dolardan aşmayacak. Heykel yarımamulü bedeli 200 - 300 dolar, görüntünün lazer makinasında oyma maliyeti 1 dolar civarında, dışarıdan alınan rötüş hizmetleri bedeli 15 dolar civarında. Yani heykel yapımı maliyeti 220 - 350 dolar olacak. Aynı zaman hazır heykelin ortalama bedeli 1000 - 1500 dolar ve bölge, oyma zor olması ve seçilen taş çeşidine bağlı.

Oyma imalathane yaratılması amaçlı ilk yatırımların karşılama süresi de bölgedeki reklam bütçesine bağlı. Ne kadar çok sipariş verilecek yatırımlar karşılama süresi o kadar az olur ve o kadar çabuk işiniz kar getirmeye başlayacak. Ekipmanımızın alıcıları örneklerine göre gerekli istek ve asgari aktiviteleri ile imalathane açtırmasına ilişkin öncel masrafların tamamı 2 - 3 ayda karşılanır.

İşiniz başarılı olsun!