Törensel alanda kullanılan taş çeşitlerinden en pahalı ve çeşitli malzeme olan mermer oyması pek çok istenilmektedir. Oyulmuş heykel veya mezar taşı içim taşlanmış levhalar halinde teslim edilen mermer oyması ile vefat edenin yakın ve akrabaları ona yönelik özel bir ilişkisini gösterirler. Onlar bu malzeme yüzeyinde vefat edene doğruda ilişkili sözler, potre ve diğer imajları yaptırabilirler. Heykele uygun eşsizliği, vefat edenin kimliğini hatırlatması amacıyla imalathanelerşn çoğu müşterilerine özel mermer oyma makinalarını kullanarak oyma işlerinin büyük çeşitliğini yapmalarını teklif ederler.

Şirketimiz, taş (mermer dahiliyle) lazer oyma makinaları imalatçısı ve en büyük tedarikçilerinden biri olup bu tür heykelleri sipariş edeceklerin dikkatini bu malzemenin özelliklerine çekmek istiyor, bu özelliği sayesinde böyle bir teknlojinin işlemesinnde kulllanımı sınırlıdır.

 

Mermer lazer oyması: ne iyi ve ne kötü?

Ünvanı Arapça’da ‘parlak taş’ olarak tercüme edilen mermer, deniz tortullarının aşırı kristalleşmesi sonucunda oluşan bir maden. Mermer yapısal desenleri ve renk çeşitliği bakımından heykel ve mezar taşları üretiminde genelde kullanılan bütün taş çeşitleri arasından benzersizdir.

Güzelliği ve estetik özellikleriyle birlikte mermer oldukça problemli bir malzemedir. Bunun sebepleri ilk önce kimyasal bileşimi ve dayanıklılığı granit ve diğer madenlerin çoğundan az olan kristal kafesidir. Pek yüksek olmayan sertlik ve kırılgan olması sonucunda mermerin oyması darbeli oyma makinasında hiç yapılmaz. İşçilik maliyeti az olması sebebiyle fiyatı düşük olan mermer lazer oyması bir taraftan oldukça basit amma öbür taraftan bunun kullanılması sadece heykel için (peyzaj, desenler, metin) tavsiye edilir ve portre için tavsiye edilmez. Bunun sebepleri malzemenin özelikleri. Doğal mermer, en çok açık havada, yüksek nemli ve büyük sıcaklık değişimleri olan ortamda (bunun sonucunda nemi emer ve çabuk yıkılır) kullanıldığında oldukça hızlı yaşlanır. Portresi mermer üzerinde oyulmuş yakın kişinin görünümünda bahsediliyorsa çabuk kararması veya öncel güzelliği diğer kayıp varyantları herkesi (bu heykeli sipariş eden müşteri dahiliyle) üzecek. Tam bu sebepler portrelerin mermer üzerine oyulması için lazer makinası kullanılmasını tavsiye etmeyiz ve peyzaj, desen, metinlerin mermer üzerine oyulması için lazer makinasının kıllanımını tavsiye ederiz. Mermer lazer oyması kalitesi, kumlama oymasından çok daha yüksek, lazer oyma makinasında daha ince, kesin ve kaliteli görüntüler yapılır.

Bu durumda ne yapayım?

 

Mermer oyması: portre nasıl yapılır?

İlgili makinaların kullanımıyla mermer lazer oyması mümkün. Ustalar, lazer oyma makinalarında peyzaj, çerçerve, çeşitli metinleri oyarlar, bunlar sonra altın yapraklarıyla veyadiğer boyalarla kaplanır. Vefat edenin portresi ise aşağıda açıklanan iki yolda biri ile oyulması tavsiye edilir:

  • Mermer levhasına yerleştirilecek foto seramik yönetmiyle;
  • Granit üzerinde oyma yapılmasına takiben bunun mermer levha içine yerleştirilmesi.

Ödevinizin hangi çözümünü tercih edin, bunlar görüntünün öncel parlaklığı ve netliğinin, portrenin doğrudan mermer yüzeyine oyulmasına göre çok daha uzun süre korunmuş olacağını temin edecekler. Ayrıca da bu tür ödevlerin yerine getirilmesi amaçlı ekipman olan lazer oyma makinası veya foto üretiminde kullanılan seramik yazıcı Mirtels şirketinden uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.