Törensel işlerde genellikle kullanılan farklı taş türleri oyma teknolojileri, oldukça uzun süre boyunca bilinen. Cari yüzyıla kadar heykel ve mezar taşlarında görüntü oyma işleri az sayıdaki ustalarca elle yapılmıştır. Oyma ustası olması için adayın farklı tür taşların işleme alanında tecrübeli olması ve özel sanat bakışı olması gerekti. Çekiç, keski, iskarpela gibi basit alerler ve birkaç sayıdaki kimyasalların yardımıyla yapılan işbu işler uzun sürerdi ve bedeli yüksekti.

Bilgisayar kontrollü makinaları yapılmasından sonra ve bununla ilgili taş oyma teknolojilerinde devrimci yenilikler oluştuktan sonra heykelde oyma işleri süresi büyük derecede azalmıştır. Hem de oyma makinasında iş yapmak için imalathane sahibinin çok ehliyetli veya özel sanatkar özelliklerine saip olması gerekli değil. Modern ekipmanın işletim özellikleri sayesinde yaygın grafik editörlerini (Adobe Photoshop veya benerileri) orta derecede bilen ve makina kontrolüne ilişkin oldukça kolay bir eğitimden geçmiş olan her bir operatör oyma işlemlerini yürütebilir. Böylece Mirtels şirketinin ürettiği makinalarda mevcut taş oyma modern teknolojileri sayesinde heykellerin müşterileri için bedelini düşürdüler ve dolayısıyla yakınlarını uygun bir şekilde anma imkanını sağlayacak.

Amma ilk önce taş yüzeyinde kaliteli görüntülerin yapma işlerinin güncel durumuna geçelim ve lazer ve darbeli oyma teknolojilerinin özellliklerini ayrıntılı inceleyelim

Taş oyma darbeli teknolojisi

Darbeli taş oyma işlemi özü, taş yüzeyinde mikro çapaklar oluşturma sayesinde görüntü vermesidir. İşbu mikro çapaklar, makinanın oyma iğnesi mekanik etkisi sonucunda oluşurlar. Kabarık ve renk tonları çeşitli olan görüntü, bu teknoloji kullanımında iğne vuruş farklı yoğunluğu (noktalı yöntem), çapak yaptırma gücünün farklı olmasının belirttiği etkileme derinliği (genlik yöntemi) ile sağlanır. İstenen taş oyma sonucuna darbeli teknloliji iki yöntemin birleşmesiyle sağlanır. İşe başlaması için gerekli verileri ayarlaması ve görüntü oyulmasını özel bir bilgisayar programı kontrol eder.

Darbeli makinada taş oyma işleri, büyük derecede makianın belli özelliklerine bağlı, bunlar görüntü oyma hızı ve maliyetini oluştururlar. Bunun dolayısıyla şirketimiz, çök önemli bir özellik olan makina çalışma alanı ölçülerina göre size en uygun Mirtels darbeli oyma makinası seçmenizi tavsiye eder. Makinalarımızın tamamı eşsiz güvenli, bakımı ve kullanımı kolay, fiyatları çok rekabetlidir.

Mirtels L60120 lazer oyma makinasıMirtels T5060 darbeli oyma makinası

 

Lazer taş oyma teknolojisi

Lazer taş oyma teknolojisi temelinde taş yüzeyine dokunmadan çok ince lazer ışını ile etki vermesi. Bir geçişte işbu taş işleme derinliği 0,1 mm civarında.

Lazer oyma makinasında istenen görüntü daha çabuk oyulur. Yani imalathanenizde bolca siparişler varsa bu problemin ikş çözümünüz var: yada iş günü uzatmaya/ek vardiyayı çalıştırıp ilgili masrafların (ek personel, mesai ücreti v.s.) tamamını ödemeniz veya Mirtels lazer oyma makinası satın almanız.

 

 

Ayrıca da yukarıda anlattığımız iki tip oyma makinalarının avantajlarını birleştiren ve iyileştiren lazer darbeli oyma makinaları katalogumuzda da var.

Mezar taşları ve heykeller imalathaneniz için ekipman konusunda nihai bir seçim yapmadan önce ilgili maddedeki bilgileri incelemeniz ile birlikte yöneticilerimizde danışmalık yapmanızı tavsiye ederiz. Böyle bir basit adım az daha zaman harcamanızla işinizin başarılı gelişmesi ve büyümesi çin ideal bir seçim yapmanızda yardımcı olur.